Zbliża się 100 rocznica odzyskania przez państwo polskie niepodległości. Rocznica niezwykle ważna w historii Polski. Dzień szczególny, Święto Narodowe 11 listopada.
Uroczysty dzień, przez lata obchodzony był ze szczególną oprawą. Nawet w czasie wojny nie zaniedbywano świętowania w tym dniu, oczywiście na miarę możliwości. W tym roku przypada też 75 rocznica uroczystości Święta Niepodległości zorganizowanego w Zgrupowaniach Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” w dniu 11 listopada 1943 roku.
O tym jak przebiegały uroczystości w Zgrupowaniach 75 lat temu wiemy zarówno z przekazów tych, którzy przeżyli jak i z zachowanych zdjęć zrobionych tego dnia przez ppor. cz. w. Feliksa Konderko „Jerzego”.
I w tym miejscu należy wrócić do dnia 11 listopada 1943 r.
Czy rzeczywiście już wszystko zostało zapisane i pokazane ?
Co wiemy o uroczystej Mszy Świętej jaka miała miejsce 11 listopada 1943 r. ?
Powszechnie, na podstawie wspomnień niektórych żołnierzy Zgrupowań „Ponury” już po wojnie przyjęto, że:
Na rozkaz Komendanta „Ponurego” w dniu 11 listopada 1943 r. odbyła się koncentracja Zgrupowań w rejonie Góry „Szczytniak” w paśmie Jeleniowskim. W tym dniu przygotowano też uroczystą Mszę Świętą z okazji Święta Niepodległości.
Przyjęło się mówić, że msza została odprawiona na „Szczytniaku” i że mszę odprawiał ks. Kapelan Zygmunt Głowacki ps. „Jaskólski”.
Tak też m.in. w swoich wspomnieniach ujął to mjr Marian Świderski ps. „Dzik”.
Ale czy rzeczywiście tak było ?
Zajmując się od jakiegoś już czasu historią Zgrupowań, a to z racji kolekcji zdjęć zrobionych przez mojego wuja, ppor. cz. w. Feliksa Konderko ps. ”Jerzy”, natrafiłem na zdjęcie zrobione właśnie w czasie uroczystej Mszy Świętej w dniu 11 listopada 1943 r. z bardzo ciekawym opisem na odwrocie odbitki.
Ponieważ odbitka ta została podarowana przez mojego wuja już po wojnie ks. Kapelanowi Zygmuntowi Głowackiemu „Jaskólskiemu” nie może być mowy o pomyłce.
Wyraźnie zaznaczone jest, że Msza Święta odprawiana była przez O. Obelata ( niestety wuj nie pisał gramatycznie a raczej fonetycznie – takie czasy ).
Należy zatem przyjąć, że mszę odprawiał któryś z oo. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Św. Krzyża.
Idąc dalej tym tropem zagłębiłem się w Kronikę Św. Krzyża i spisane wspomnienia powojenne oo. Oblatów (OMI).
I jak mówi się dzisiaj – bingo. W kronice znalazłem wspomnienia O. Sylwestra Graniecznego OMI, który tak opisał swoją działalność w czasie wojny:
I teraz najciekawsze,
I już prawie wszystko wiadomo. Prawie, bowiem prawdopodobnie podczas przepisywania z rękopisu na maszynopis wkradł się błąd wynikający zapewne z trudności z odczytaniem dokładnym rękopisu, a i prawdopodobnie nieznajomości terenu i nazw miejscowych.
O. Sylwester Granieczny spisując wspomnienia i znając ten teren tak jak miejscowi, prawdopodobnie użył nazwy miejscowej, dość szczegółowo opisując miejsce odprawianej Mszy Świętej w dniu 11 listopada 1943 r., jako Góra Skoszyńska, która jest niższa i położona nieco poniżej Szczytniaka. Zarazem bardziej dostępna z dogodniejszym dojściem od strony Nowego Skoszyna jak i Jeleniowa w których to miejscowościach partyzanci mieli sprawdzone zaplecze.
Góra Skoszyńska, tak to miejsce opisują ludzie miejscowi, którą nieznający szczegółowo Pasma Jeleniowskiego pomijają i wymieniają jedynie w kolejności góry Kobylą, Jeleniowską, Szczytniak i Witosławską pomijając też Chocimowską, Wesołówkę i Truskolaską.
Trzeba również zauważyć, że Góra Skoszyńska jest położona dość blisko Nowej Słupi gdzie w tym czasie O. Sylwester Granieczny był Wikarym.
Razem z prezesem naszego stowarzyszenia Szczepanem Mrozem, po przedyskutowaniu tematu, postanowiliśmy zrobić rekonesans na Górze Skoszyńskiej i w okolicy aby upewnić się co do słuszności
tezy i potwierdzenia jej w terenie. Rekonesans naszym zdaniem w pełni potwierdził, że Msza Święta 11 listopada 1943 r. miała miejsce na Górze Skoszyńskiej.
Reasumując, uważam zatem że uroczysta Msza Święta odprawiana była w dniu 11 listopada 1943 r. przez O. Sylwestra Graniecznego na Górze Skoszyńskiej na co są wystarczające dowody.
Dlatego też nasze Stowarzyszenie Pamięci Ponury-Nurt przygotowuje już teraz wraz z Nadleśnictwem Łagów Mszę Świętą u stóp Góry Skoszyńskiej ( ze względów organizacyjnych, dojazd itd. ).
Planowany termin uroczystości ( też ze względów organizacyjnych; pogoda itp. ) to 29 września br.
Szczegóły już wkrótce.
Gdańsk, 4 czerwca 2018 r.
Mariusz Baran-Barański