Stowarzyszenie Pamięci Ponury-Nurt ukonstytuowane w 2018 roku jest kontynuatorem działań Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich „Ponury-Nurt” i szerzy pamięć oraz etos żołnierzy AK.
Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury –Nurt” zarejestrowane zostało 27 sierpnia 2002 r. we Wrocławiu. Jego założycielami byli mieszkający w tym mieście członkowie rodzin żołnierzy AK od „Ponurego” i „Nurta”.
Była to organizacja o zasięgu ogólnopolskim. Do 2008 r. funkcję prezesa pełnił Paweł Popiel de Choszczak. Następnie funkcję to powierzono mieszkającemu w Starachowicach Szczepanowi Mrozowi.
Głównym zadaniem stowarzyszenia było utrwalanie pamięci o tych partyzantach Zgrupowań i I bat. 2 pp. Leg. AK co padli w walce, o historii oddziałów zbrojnych Armii Krajowej, kontakt z żyjącymi jeszcze weteranami walk, propagowanie tych dziejów wśród młodego pokolenia Polek i Polaków.
Do tej pory udało nam osiągnąć następujące cele:
2004 r. – zebranie, skanowanie i wydanie płyty CD ze zdjęciami partyzanckimi z lat 1943, 1944 i 1957.
2006 r. – postawienie Kamienia Pamięci w miejscu rozformowania batalionu „Nurta” w połowie listopada 1944 r. w lasach osieczyńskich niedaleko rezerwatu Świnia Góra.
Umiejscowienie kamienia Pamięci na Barwinku – leśnej łące w lasach Leśnictwa Kaczka, gdzie 16 września 1943 r. w czasie II obławy niemieckiej partyzanci „Ponurego” stoczyli zwycięską bitwę z żołnierzami Ostlegionu i Niemcami, bez strat własnych.
2007 r. – postawienie pomnika na Kropce u podnóża wzgórza 326 w miejscu obozu Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” w 1943 r.
2009 r. – Inauguracja Marszu Pamięci wokół wszystkich miejsc upamiętnionych na Wykusie. Pomoc rodzinie mjr Jana Piwnika w realizacji zamierzenia jakim była tablica poświęcona kpt. Emilii Malesie „Marcysi”, żonie mjr.”Ponurego” w 100 lecie jej urodzin. Tablica została umieszczona w Panteonie Pamięci przy klasztorze oo. Cystersów w Wąchocku.
Nakręcenie filmu „Wykus serce wolnej Polski we współpracy z TV Starachowice.
2010 r. – zorganizowanie obchodów 100-lecia urodzin mjr. Mariana Świderskiego „Dzika”. Prelekcja Marka Jedynaka i Szczepana Mroza w Bodzentynie – rodzinnym mieście jubilata. Pomoc rodzinie „Dzika” we wznowieniu książki „Wśród lasów wertepów”. Nakręcenie filmu „Pseudonim Dzik” we współpracy z TV Starachowice oraz uroczysta premiera połączona z wystawą mało znanych zdjęć partyzanckich w Starachowickim Centrum Kultury.
II Marsz Pamięci na Wykusie z udziałem młodzieży z Poznania i okolic, skupionej w kołach Miłośników Armii Krajowej. Pomoc pp. Teresie Pogódek i Annie Skibińskiej, fundatorkom tablicy poświęconej mjr. „Dzikowi” w pracach nad jej montażem w kościele pw. Św.Trójcy w Starachowicach.
2011 r. – rekonstrukcja grobu kpr. Andrzeja paska „Jędrka” na Borze w Skarżysku Kamiennej, w miejscu niemieckiej obławy na uczestników odprawy z udziałem szefa Kedywu KG AK płk. Emila Fieldorfa „Nila” w młynie wodnym Władysława Cioka.
Ponadto przy dużym zaangażowaniu naszego kolegi ze stowarzyszenia Mariusza Gruszczyńskiego Starostwa Skarżyskiego zorganizowany został Rajd Rowerowy Szlakiem Miejsc Pamięci wokół Skarżyska Kamiennej. Wzięło w nim udział około 200 rowerzystów !
Postawienie tablicy pamiątkowej w formie kapliczki w świętej Katarzynie na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przy drodze do źródełka św. Franciszka. W pracach związanych z tym przedsięwzięciem dużą pomocą wykazał się nasz członek Lech Adamczyk.
Uzyskanie zgody na wybudowanie tej kapliczki poprzedzone zostało długotrwałą i upartą korespondencją z Ministerstwem Środowiska.
Także w tym czasie wykonaliśmy duże prace związane z reorganizacją polany na Kropce. Dzięki dużej pomocy naszego kolegi a jednocześnie leśnika Tomasza Wasiaka wybudowaliśmy wspólnymi siłami drewnianą wiatę, stół, ławy i przygotowali całą infrastrukturę biwakową. również wówczas pojawiły się cykliczne audycje radiowe w skarżyskim radiu Media pl. poświęcone historii partyzantki świętokrzyskiej prowadzone przez Mariusza Gruszczyńskiego
2012 r. – uzyskanie środków finansowych z Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach na wydanie albumu w 100- lecie urodzin Jana Piwnika. Także w tym czasie trwały prace przy grobie „Zjawy” Bożeny Ludmiły Stefanowskiej pod kierunkiem Tomasza Wasiaka i Szczepana Mroza.